Grunt to kreatywność

Grunt to kreatywność

Przechadzając się po niektórych osiedlach można popaść w depresję. W każdym razie ich widok na pewno nie poprawi samopoczucia. I co się dziwić. Szare bloki, kostki. Prostopadłościany, sześciany – i na tym koniec. Ale przecież wcale tak nie musi być. Nieruchomości nie muszą być kostkami. Przykłady są na całym świecie. Budownictwo tak dawniej, jak i dziś pozwala na wznoszenie różnych ciekawych konstrukcji. Dotyczy to zarówno konstrukcji tych dawniejszych, jak również tych całkiem współczesnych. Poczynając od piramid różnego rodzaju. Tak schodkowych, jak stożkowych. Poprzez okrągłe domy. Oraz wiele innych konstrukcji. Domy spiralne, domy składające się z kilku części równoległe ustawionych do siebie. Ale na tym wcale nie koniec. Nawet architektura widoczna na jednej ulicy nie musi być różnorodna. Nie tylko na terenie miasta, ale nawet na obszarze jednak ulicy mogą być obecne przeróżne style architektoniczne. Dobrze jest się porozglądać. Budowle mogą mieć kształt okrętu, czegoś na kształt piramidy lub jeszcze inny.

Tagi wpisu: , .

Coś z państwa środka

Coś z państwa środka

Czy budynki to muszą być szare bryły geometryczne, takie jak sześcian lub prostopadłościan? Okazuje się, że nie. Choć przeglądając oferty biura nieruchomości można stracić nadzieję, to jednak są szanse na odrobinę oryginalności. Co więcej były one znane od zarania dziejów. Chińczycy wymyślili bardzo ciekawy rodzaj budowli. Nosi ona nazwę tulou. Są to okrągłe, wielopiętrowe konstrukcje. Czasem są to grupy budowli połączonych razem. Które wewnątrz tworzą jakby pewien dziedziniec. Co więcej takie budownictwo nawiązuje w taki czy inny sposób do kultury Chin. Ale może trochę o parametrach takiej budowli. Albowiem ciekawostką jest tulou z Gaotou mieszczącym się w północnym Fujianie. Otóż jego średnica zewnętrzna to 62,6 m. A podział wewnętrzny jest następujący. Świątynia centralna z podwórcem oraz 3 pierścienie budynków. A każdy z nich mieszczący jakąś liczbę osób. Ot przykład na to, że architektura może być ciekawa. I choć są to konstrukcje dawne, mogą stanowić inspirację dla współczesnych twórców.

Tagi wpisu: , , .

Te chińskie budowle

Te chińskie budowle

Chiny to dosyć stara cywilizacja. I bardzo liczna. Cywilizacja, która w dziejach świata postanowiła zadziwić. Naród chiński potrafi zadziwić nawet dzisiaj. Jeżeli przyjrzymy się miastom, takim jak Pekin czy Szanghaj to zobaczymy różne ciekawe nieruchomości. Różne perełki architektoniczne. Na przykład Shanghai Park Hotel. Ten drapacz chmur to pierwszy chiński budynek o stalowej konstrukcji nośnej. Ta budowla została zbudowana w roku 1932. Liczy sobie 82 m wysokości, a są to 22 piętra. Chiny to kraj, w którym żyje wielu ludzi. Chińskie budownictwo musi więc im jakoś zapewnić zakwaterowanie. Kolejna ciekawostka to Shenzen Diwang Business Mansion. Jest to pierwszy obiekt w Chinach, którego wysokość przekracza 300 m. Dokładniej liczy on sobie 325 m wysokości. A liczba pięter to 81. Również architektura zasługuje na uwagę. Dwa elementy – dwa prostopadłościany ustawione prostopadle. Tak, że jeden wbija się w drugi. Drugi jest większy i na dachu ma jakby anteny. A pierwszy ma coś w rodzaju dużego okna w środku.

Tagi wpisu: , , .

Moda na różnorodność

Moda na różnorodność

Czyż nie nudziły Ciebie te same szare budowle postawione obok siebie? Szare blokowiska – skąd my to znamy. Ale cóż, idąc do biura nieruchomości widzimy różne oferty, różnych domów. Cóż, a jeżeli poszperamy w internecie to również zobaczymy przeróżny konstrukcje. Budownictwo stare, jak również nowe. Mające do zaoferowania naprawdę wiele. Styl, kształt, a przede wszystkim różnorodność. Z jednej strony kamienice, a z drugiej nowoczesna architektura. Ale i tutaj są różnorodności. Kamienice przecież są przeróżne. Różnorodna kolorystyka, różnorodne formy oraz kształty i inne wzorce. Ale podobnie jest z nowoczesnymi budowlami. Przeróżne formy oraz kształty. Przeróżna architektura. Od konstrukcji prostych po te bardziej złożone. Oraz wiele innych. Kula na dachu? Albo zawieszona pomiędzy dwoma prostopadłościanami będącymi częścią tej samej budowli? Nie ma problemu. Konstrukcje różnią się nie tylko kolorystyką czy wielkością. Różnią się kształtem i pomysłowością. Budynek nie musi być sześcienny. Może być owalny, eliptyczny. A może mieć kształt spirali lub stożka.

Tagi wpisu: , , .

Architektoniczna podróż w czasie

Architektoniczna podróż w czasie

Świat idzie na przód. Technologia również. Widoczne to jest między innymi w budownictwie mieszkaniowym. Kiedy oczom naszym okazują się przeróżne nieruchomości. Mające zastosowanie tak publiczne jak również prywatne. Ale co jeżeli mamy dosyć tego krajobrazu? Co jeżeli takie miejsca powodują, że czegoś nam brakuje. Są miejsca, w których przeważa stare budownictwo. Całe ulice, na których po obu stronach zobaczymy secesyjne wille, pałace. A także przeróżne kamienice. Dawna architektura, która ciesz oko i duszę. A obok kamienic kawałek zieleni. Również takie ulice mają ciekawe wzornictwo. Choć nie zawsze. W każdym razie spacer po takim miejscu to swoiste przenoszenie się w czasie. Z jednoczesnym rozkoszowaniem się nowoczesnością. No bo wyobraź sobie, że siedzisz naprzeciwko kamienicy i rozmawiasz korzystając ze smartfona. Takie mieszanie się stylów i czasów. Takie przenikanie się nowoczesności oraz czasów dawniejszych. Odskocznia od rzeczywistości. A przy okazji poznawania kawałka historii.

Tagi wpisu: , .

Małe niedoróbki, które uatrakcyjniają

Małe niedoróbki, które uatrakcyjniają

Miłośnicy filmów komediowych na pewno nie raz widzieli ciekawą rzecz. Jak to główny bohater otwiera drzwi w pokoju, a tam... pustka. Albo koszmarny sen. Idziemy pustym korytarzem. Nagle naszym oczom ukazują się drzwi. Majestatyczne drzwi. Ze strachem otwieramy i... jeszcze większa przestrzeń. Cóż, tyle nieruchomości na świecie, któreś z nich mogą obfitować w przeróżne usterki. Człowiek jest istotą omylną. Budownictwo nowe czy stare – zawsze może się coś zdarzyć. A to schody donikąd. A to różne poziomy na tym samym piętrze, drzwi w ścianach prowadzące na skraj przepaści. Tutaj raczej chodzi o co innego. Drzwi na piętrze, które biegną prosto na dwór. No rewelacja. Do innych nietrafionych pomysłów można zaliczyć lampy przechodzące przez balkony. Albo inne miejsca. Ot takie coś, co powoduje, że okoliczna architektura staje się ciekawsza. Albo dobudówki różnego rodzaju. Wyobraźcie sobie następującą sytuację – na ostatnim piętrze dobudowane dodatkowe pomieszczenie. Takie odstające. Cóż, różne rzeczy się dzieją. Czasem potrzeba dodatkowego miejsca.

Tagi wpisu: , , .